(1912//10/06/1959) Sivas ilinin şu anda Kangal ilçesine bağlı Deliktaş Derbent’te büyük dedesi Deliktaş Derbent ağası Abdullah ağanın konağında doğdu ilkokulu Deliktaş’ta okudu.(Arapça) Cumhuriyetin ilanından sonra Latince alfabeden esinlenerek Türkçe okuma yazma öğrendi. Babası Mehmet Abdullah Ağaoğlu (1884/1914) nu 2 yaşında iken kaybetti. Babası 22 Aralık 1914 yılında Doğu cephesinde savaşa katılmıştı.(Kafkas cephesi ünlü Sarıkamış kuşatmasında şehit oldu. )


Dedesi Ömer ağa (…. 1927) tarafından büyütüldü. Dedesi Ömer ağa öldüğünde (1927)ikinci kez yetim kaldı. Ağabeyi Alirıza ağa’nın yanında hayatına devam etti. (Meşahiri  Evliya Mehmet dede’nin torunu)Fatma hanımla 1937 yılında evlendi. Üç çocuk babası olan Mehmet, Selamet, Rafet, Bekir Tecer babasının çiftliğinde (Ömerağa çiftliği)tarım hayvancılıkla uğraştı daha sonraları ticarete atıldı. Aynı zamanda siyasetle de ilgilenmeye başlamıştı. Cumhuriyet halk partisine kaydoldu, bölgede isim yaptı. 1945 yılında Celal Bayar (üçüncü eski Cumhurbaşkanı) ve üç arkadaşı Adnan Menderes (eski Başbakan) Fuad Köprülü (eski Dışişleri Bakanı) Refik Koraltan (eski  Büyük Millet Meclisi Başkanı) Cumhuriyet Halk Partisi gidişatından şikayetçi olduklarını beyan ederek istifa edip demokrat partiyi kurdular. Demokrat Partinin kuruluşunda il yönetiminde bulundu.1950 yılında Demokrat Partiden il genel meclis üyeliği seçimlerine katılarak Sivas İl genel meclis üyesi oldu. Demokrat Partinin 1957 yılına kadar iktidarı döneminde ilçe, il yönetimlerinde görev yaptı.

1945 yılında Tecer köyünde bulunan Mihrali beylerden Tecer hanını alarak Tecer’e  göç etti burada büyük bir meyve bahçesi ve 10 adet dükkan ile İpekyolu üzerinde bulunan tarihi Hanın sahibi oldu.  Tecere toprak mahsülleri ofisini getirdi, Tecerin popüler bir yer olmasında büyük payı vardır. Elli civarındaki çevre köylerin mahsüllerini satışlarıda büyük kolaylıklar oldu. Çevre köylerin yol, su gibi ihtiyaçlarını siyasi kariyeri ve çok sevilen bir insan olan Bekir Tecer’in önderliğinde yapıldı. İyilik yapan hayırsever bir insandı. 1951 yılında Sivas’taki evine taşındı. Bir yıl sonra tekrar Tecer’e döndü, daha sonra çocuklarını tahsilleri için 1956 yında tekrar Sivas’a  göçtü. 1954 genel seçimlerinde Demokrat Partiden Millet Vekili seçimlerine (Sivas)aday olarak katıldı. Rahatsızlığı nedeniyle seçim kampanyalarını aksattı, seçimde başarılı olamadı. Bir süre sonra Demokrat Partinin yönetiminin çizgisinden ayrıldığını görerek (Fuat Köprülü görüşünde olanlarla ) kenara çekildi. Amansız bir hastalık olan kansere yakalandı. iki yıllık uzun süren tedaviler neticesinde 10 haziran 1959 kurban bayramının 1. Günü sabah saat 9:30 da Ömerağa çiftliğinde vefat etti. Mezarı oradadır.

ÖMERAĞA ÇİFTLİĞİNDEN DELİKTAŞ DERBENT AİLESİNE MENSUP MEHMET OĞLU BEKİR TECER 
DOĞUMU: 1328 H-1912
ÖLÜMÜ: 17/06/1959 SİVAS

 

BEKİR AĞA’YA (TECER)

TECERİN TEPESİNDE KARA BİR DUMAN 
ECEL GELDİ KALMADI ZAMAN 
DELİKTAŞ DERBENT’TE KOP BİR FİGAN 
NE OLDU AĞA’MA NE OLDU
AĞAM GİDELİ BU YERLER VİRAN OLDU

DELİKTAŞ DERBENT’İ ONDAN SORULUR
AĞAMI GÖRÜNCE SELLER DURULUR
HER GİTTİĞİ YERDE BAŞA KURULUR
NE OLDU AĞA’MA  NE OLDU 
AĞAM GİDELİ BU YERLER VİRAN OLDU

AĞAMIN ATI GİDERDİ RAHMAN 
ARTIK GERİ GELMEZ HAYLİ ZAMAN 
YETİŞ BİZE ULU RAHMAN 
NE OLDU AĞA’MA  NE OLDU 
AĞAM GİDELİ BU YERLER VİRAN

MAHLASIZ AŞIĞIN BU SÖZLER 
TOPRAK YOLLARIMI GÖZLER
BİR GÜM GELECEĞİZ BİZLER
NE OLDU AĞA’MA  NE OLDU 
AĞAM GİDELİ BU YERLER VİRAN

FATMA HANIM


Bekir Tecer'in Eşi 
(Selamet Ağaoğulları'nın Annesi )

 

BEKİR TECER AİLESİ

 

BEKİR TECER

BEKİR TECER ÇİFTLİĞİNDE ATI İLE GEZİNTİ SIRASINDA

YIL 1954

 

BEKİR TECER

BEKİR TECER ÇİFTLİĞİNDE ARABACISI MEHMET ALİ İLE BİRLİKTE.

YIL 1955

 

<

BEKİR TECER

BEKİR TECER ULAŞ’IN TECER KÖYÜNDE ARKADAŞLARI İLE BİRLİKTE ÇEKİLEN BİR 
HATIRA FOTOĞRAFI.
SOL BAŞTA DURMUŞ ÇABUK, ŞEMSETTİN TUNCER, ORTADA  ŞAPKALI ÖMER ÇABUK, TCDD KIYAFETLİ TREN GAR ŞEFİ NECİPBEY, ORTADA HARVANİYELİ KIYAFETLİ BEKİR TECER,
T.M.O. MEMURU FİKRET, NECATİ VE FARUK BEYLER

YIL 1954

 

BEKİR TECER

BEKİR TECER KARPUZ SATAN DURMUŞ’UN DÜKKANI ÖNÜNDE.

TECER KÖYÜ/1954

 


BEKİR TECER VE ÇOÇUKLARI

RESİM 1956 YILINDA MEHMET VE SELAMET İN ORTA OKULA KAYIT OLDUĞU GÜN ÇEKİLMİŞTİR.

SOLDAN MEHMET-BEKİR TECER-SELAMET BABALARI İLE